"Άκυρα" BSOD σε Phenom X4 965 -GA-MA770T-UD3 - Mushkin Value

Post Reply
kaynd
Posts: 235
Joined: Fri Aug 28, 2009 12:20 pm

"Άκυρα" BSOD σε Phenom X4 965 -GA-MA770T-UD3 - Mushkin Value

Post by kaynd » Fri Sep 24, 2010 11:33 pm

Ας γράψω κι εδώ το πρόβλημα γενικής hardware φύσης που με παιδεύει τις τελευταίες ημέρες.

Πρόσφατα στήθηκε το εξής σύστημα για ένα φίλο. (δική μου πρόταση σύνθεσης για ένα ικανό μηχάνημα για λίγο κάτω από 700ευρω... τι τόθελα...)

CPU: Phenom 2 X4 965
M/B: Gigabyte GA-MA770T-UD3
RAM: 2x2GB Mushkin Value 996586
VGA: Sapphire 5770 1GB
HDD: WD Caviar Black 500GB
PSU: CoolerMaster M520 Real Power Modular
κουτί: Xigmatek Asgard


Το λειτουργικό είναι win7 64bit
Η εγκατάσταση έγινε χωρίς προβλήματα μέσω USB stick αν και με αρκετά αργό ρυθμό σε σχέση με άλλες αντίστοιχες περιπτώσεις.

Το πρόβλημα είναι ότι βαράει BSOD σε άκυρες στιγμές και συνήθως στο πρώτο boot μετά απο κάποιες ώρες αδράνειας. Οσο το PC είναι στο ίδιο power cycle, το πρόβλημα παραμένει και μετά απο τα αυτοματα restart ή reset.
Το παλαβό της υπόθεσης είναι ότι αν το σβήσεις πατώντας επίμονα το power button ή κλείσεις το psu και το ξανά ανοίξεις επιτόπου, το πρόβλημα ως δια μαγείας εξαφανίζεται.
Μετά απ αυτό, το PC μπορεί να δουλεύει για ώρες σταθερότατα όσο και να το ζορίσεις.


Εν ολίγοις, θα πετάξει μια BSOD αλλά στη συνέχεια αν το σβήσεις και το ξανά ανάψεις, όσα μετροπρογράμματα-stress tests και να κάνω, δε βγαίνουν σφάλματα.

Δοκίμασα για πιθανές κακές συνδέσεις.
Έτρεξα memtest-prime και games-3dmark ενώ παράλληλα κούνoύσα οτιδήποτε πάνω στη μητρική ως και έφερα τούμπες όλο το το κουτί για να δοκιμάσω τη λειτουργία υπό συνθήκες κραδασμών.
Αποσύνδεσα τα case fans και έφραξα την έξοδο του τροφοδοτικού αφήνοντας το PC να ψηθεί πάνω απο ώρα τρεχοντας prime.
Έτρεξα κάμποσες φορές τα benchmark του HD tune + τα diagnostic tools της WD

Δε μου πέταξε ούτε μισό σφάλμα σε αυτές τις περιπτώσεις.

Αντίθετα σε μία άσχετη φάση, πέταξε μπλε οθόνη αμέσως μετά το boot αφού εμφάνισε σφάλμα αδυναμίας φόρτωσης των μικροεφαρμογών των win... Στο καπάκι με restart χωρίς να κάνω power off, καταφέρει να μείνει ανοιχτό μετά το boot αλλά σχεδόν το οτιδήποτε πετάει σφάλμα.
Σε αυτη τη φάση ο driver της κάρτας ήχου δε φορτώνει, χωρίς να εμφανίζεται κάν η συσκευή ήχου στον device manager. Φυσικά ούτε λόγος για stress test αφού πετιέται σφάλμα σε λίγα δευτέρα.
Μετά από πολλά αυτόματα restart το πρόβλημα συνεχίζεται... μόλις κάνω power off και το ξανά ανάψω, το πρόβλημα εξαφανίζεται και όλα λειτουργούν σταθερότατα για πολλές ώρες μέχρι να βαρεθείς να το βλέπεις...

Έγινε bios update.
κάθε πιθανή και απίθανη ρύθμιση μπήκε manual.
έγινε underclock στα πάντα, ανέβηκαν οι τάσεις στα πάντα (είτε όλα μαζί είτε ένα ένα)
Δοκίμασα όλα τα slot μνήμης και όλους τους συνδυασμούς, είτε με το κάθε dimm ξεχωριστά είτε σε dual channel.
Δοκίμασα και τις 6 θέσεις sata για τον δίσκο.

Όσο βρίσκεται στο ίδιο power cycle με αυτό του πρώτου κολλήματος, η αστάθεια παραμένει ανεξαρτήτως ρυθμίσεων στο bios (Σε αυτή τη φάση πετάει errors και στο memtest).
Άν το σβήσεις εντελώς και το ξανανάψεις, όλα είναι μία χαρά.

Το επίπονο της υπόθεσης είναι ότι το πρόβλημα εμφανίζεται πολύ σπάνια. Συνήθως μια με δυο φορές σε διάστημα άνω των 10ωρων πασπατέματος... Τα εξαρτήματα έχουν αγοραστεί εδώ και μία εβδομάδα τώρα, και το πρόβλημα έχει παρατηρηθεί από τη δεύτερη μέρα λειτουργίας.
Το παιδεύω τώρα τόσες μέρες αλλά με την τόσο αραιή εμφάνιση του προβλήματος, δε μπορώ να βγάλω ασφαλές συμπέρασμα του τί φταίει.
Πραγματικά αυτό το πρόβλημα πάει να με τρελάνει.


Προσανατολίζομαι περισσότερο προς τη κατεύθυνση της προβληματικής μητρικής αφού μου μοιάζει αδιανόητο ο επεξεργαστής και οι μνήμες να έχουν πρόβλημα ενώ μπορών να βγάλουν τόσες ώρες stress test ακόμα με θερμική καταπόνηση στραγκαλισμένου κουτιού.
Ακόμα κι έτσι όμως, η μητρική επίσης έχει δουλέψει πάνω από 10 ώρες συνεχόμενου πιλατέματος σε stress test. Πιστεύω ότι θα μπορούσε να είναι κάποια αστάθεια του bios ίσως κατά τη διάρκεια κάποιου POST… Δε ξέρω τι άλλο να σκεφτώ.
Το σίγουρο είναι ότι δύσκολα το τεχνικό τμήμα του μαγαζιού θα εντοπίσει το πρόβλημα οπότε το RMA θα είναι ένα θέμα...

καμία ιδέα?



PS: έχω ψάξει για αντίστοιχα θέματα και σε ξένα fora. Υπάρχουν αναφορές για αστάθεια με αυτή τη μητρική και παρόμοιες muskin μνήμες… Αλλά σε αυτές τις αναφορές το memtest βγάζει προβλήματα σε σταθερή βάση, κάτι που δε συμβαίνει στη περίπτωση μου

NikosKdr
Site Admin
Posts: 910
Joined: Thu Aug 27, 2009 6:15 pm
Location: Lund, Sweden
Contact:

Re: "Άκυρα" BSOD σε Phenom X4 965 -GA-MA770T-UD3 - Mushkin V

Post by NikosKdr » Sat Sep 25, 2010 2:52 am

Και αρχιναμε..................... Αρχικα πες μου αν η Sapphire ειναι η Vapor-X η η απλη που ειναι με τους εργοστασιακους χρονισμους της ATI;;;;

Το βασικο θεματακι που παρατηρω ειναι στην ισχυ του τροφοδοτικου. Αν και δεν ειναι λιγο για αυτη τη συνθεση, υπολογιζω οτι δουλευει στο 80% κατα το boot του συστηματος μιας και ειναι η πιο ενεργοβορα διαδικασια ολου του συστηματος, τροφοδοτωντας ολες τις συσκευες και κανοντας τα απαραιτητα check για να λειτουργησει το μηχανημα.
Image
(μιλαμε για αυτο το τροφοδοτικο που εχει την ταμπελα οπως η παραπανω;;;;)
Απο εκει και περα θεωρω δεδομενο οτι εχει συνδεθει το 4πινο-6πινο βυσμα τροφοδοσιας πανω στην καρτα γραφικων.
Το ολο προβλημα μου μοιαζει προβλημα τροφοδοσιας στο post οπως ανεφερες και εσυ και οχι προβληματικης μητρικης. Ριξε μια ματια μεσα στο bios αν αναφερει κατασταση μπαταριας και γιατι οχι δοκιμασε να αλλαξεις μπαραρια στη μητρικη. (ναι ειναι απιθανο το προβλημα αλλα η ασταθεια εμφανισης του φαινομενου κανει την προβλεψη απιθανο σεναριο) Θεμα ασυμβατοτητας σε μνημες-μητρικη δεν υπαρχει μιας και θα εβγαζε παντα BSOD το μηχανημα.
Και το ακομα απιθανο αλλα υπαρκτο προβλημα. Δοκιμασε το μηχανημα σε καποια αλλη πριζα στο σπιτι που να μην ειναι στην ιδια ασφαλεια με αυτη που το δοκιμαζεις μεχρι τωρα.

kaynd
Posts: 235
Joined: Fri Aug 28, 2009 12:20 pm

Re: "Άκυρα" BSOD σε Phenom X4 965 -GA-MA770T-UD3 - Mushkin V

Post by kaynd » Sat Sep 25, 2010 5:16 am

H shapfire είναι η απλή.
Το 80% πολύ μου άρεσε σαν υπολογισμός :P
Ναι είναι αυτό με τη ταμπέλα που δείχνεις και διαθέτει τα κατάλληλα βύσματα.
Ο μόνος λόγος για να μην αντέχει το τροφοδοτικό αυτό το σύστημα, είναι να έχει κάποιο πρόβλημα. Οι τάσεις του πάντως είναι μία χαρά. (χωρίς αυτό να λέει όλη την αλήθεια για τη ποιότητα λειτουργίας του όμως) Επίσης σε bench mode (3D mark vantage/prime) δεν εμφάνισε αστάθεια για πολλές ώρες.
Ναι οκ στο POST τραβαει μπόλικο ρεύμα σε σχέση με ότι καταναλώνεται στην idle κατάσταση αλλά και πάλι είναι λιγότερο από αυτό που χρειάζεται όταν δουλεύει στη μεγίστη απόδοση.
Με άλλα λόγια έχει περάσει πολλές ώρες full load σε 3D και 2D εφαρμογές για να είναι ένα προφανές πρόβλημα PSU. (btw Ο φίλος πρόλαβε και τερμάτισε mafia 2 όσο δεν ήμουν εγώ σπίτι του να ψάχνω το PC του)
Η μπαταρία του bios είναι οκ. (3.3V λέει η μητρική, 3,1V λέει το πολύμετρο)
Το μηχάνημα έχει δουλέψει και σε άλλο σπίτι (στου φίλου και το δικό μου).

Όσο για τα watt. Μη κοιτάς που τώρα πια έχουν γίνει στραγάλια. Ένα ποιοτικό 400άρι τροφοδοτικό με μια ισχυρή 12αρα και όχι τα γκει σπασίματα στις γραμμές που τους κάνουν τωρα πιά, μπορεί να σηκώσει με άνεση το 80% των διαθέσιμων επεξεργαστών-καρτών γραφικών (όχι διπλές κάρτες και overclocking εννοείται.)
Αυτό δε σημαίνει φυσικά ότι συμπεριλαμβάνω το coolermaster στα ποιοτικά τροφοδοτικά. Απλά το σύστημα δεν έχει και ιδιαίτερες απαιτήσεις ενώ παράλληλα ήταν το μόνο τροφοδοτικό που βρήκαμε διαθέσιμο σε μια νορμάλ τιμή με active PFC και αυτόματο εύρος εισόδου από 90 ως 264V (πανηγυριώτικο δίκτυο ΔΕΗ στις περιοχές μας)

Στη περίπτωση μου το μόνο ενεργοβόρο εξάρτημα είναι ο phenom (140watt). Η κάρτα γραφικών είναι πολύ ήπια και τα υπόλοιπα είναι τα ελάχιστα.
Συγκεκριμένα το Βαττομετρο μου λέει min110, max150watt κατά τη διάρκεια του post.
min 70watt max 95watt σε idle, win αρχεία κλπ
max 192watt σε prime95 , 200Watt στο FurMark και 185watt σε 3D mark vantage
Προφανώς το 3D mark δεν αξιοποιεί και τους 4πυρηνες 100% κατά το 3D test ειδικά με αυτή τη κάρτα που είναι αρκετά κατώτερη του επεξεργαστή.
Οπότε έπρεπε να κάνω κατι γι αυτό :D
Συνδιάζοντας prime με furMark έπιασα 297 Watt ! (Σε αυτη τη φάση το πολύμετρο λεει 12,05 για τις +12V και 5,04 για την +5V και 3,34 για την +3,3V γραμμή)

Αυτές οι καταναλώσεις σε watt είναι στη πρίζα του τροφοδοτικού. Περιλαμβάνουν δηλαδή και τις απώλειές του (κάτω από 80% βαθμός απόδοσης) που δεν αποτελούν μέρος της ονομαστικής ισχύος του.
Αν υποθέσουμε ότι όλη η ισχύ του συστήματος απορροφάται μόνο απ τις 12αρες, τότε με τα βίας η κατανάλωση θα μπορούσε να πλησιάσει το 60% της παροχής του τροφοδοτικού αν δουλέψουν GPU και CPU στο 100%

Πάντως με αυτά και τ άλλα μου έδωσες ιδέα να συνδυάσω δυο αδυσώπητα stress test για το απόλυτο λιώσιμο. Θα τα αφήσω καμπόσες ώρες να δω τι θα γίνει. :twisted:

Όπως και να χει όμως, ακόμα δεν εχω καταλήξει στο που ειναι η αστοχία οπότε καθε ενδεχόμενο εξετάζεται. (Εχω και το δικό μου PSU να δοκιμάσω)

kaynd
Posts: 235
Joined: Fri Aug 28, 2009 12:20 pm

Re: "Άκυρα" BSOD σε Phenom X4 965 -GA-MA770T-UD3 - Mushkin V

Post by kaynd » Sat Sep 25, 2010 12:56 pm

Μετά από 8ωρες Prime95 και FurMark, δεν έχει βγάλει κάποιο σφάλμα.
Είμαι πεπεισμένος πια ότι το πρόβλημα δε σχετίζεται με την όποια πίεση που αφορά το πακέτο CPU-RAM-VGA.
Θα το ταράξω στα άναψε σβήσε να δω μπας και ξανά συμβεί έτσι... Επίσης ψάχνω να βρω κάποιου είδους stress τεστ για σκληρό δίσκο και sata controller.

NikosKdr
Site Admin
Posts: 910
Joined: Thu Aug 27, 2009 6:15 pm
Location: Lund, Sweden
Contact:

Re: "Άκυρα" BSOD σε Phenom X4 965 -GA-MA770T-UD3 - Mushkin V

Post by NikosKdr » Sat Sep 25, 2010 2:40 pm

Δεν εχω κατι προχειρο να σου προτεινω αυτη τη στιγμη..... Θα ρωτησω ομως τη δευτερα στη δουλεια τη συναρμολογιση να δω τι χρησιμοποιουν απο εκει να σου οω αν εχουν κατι τετοιο. Και εγω ειμαι συμφωνος οτι η VGA-RAM-MOBO πιθανοτατα δεν εχει προβλημα λειτουργιας-συμβατοτητας οποτε καπου αλλου ειναι το θεμα..... αν εχεις spare parts δοκιμασε με αλλο σκληρο και με αλλο τροφοδοτικο. Αλλα νομιζω οτι αν εξηγησεις στο service του καταστηματος τι ακριβως συμβαινει ισως κατι να μπορεσουν να βρουν.......

beastie74
Posts: 621
Joined: Thu Aug 27, 2009 9:54 pm
Location: behind the wheel

Re: "Άκυρα" BSOD σε Phenom X4 965 -GA-MA770T-UD3 - Mushkin V

Post by beastie74 » Sat Sep 25, 2010 6:15 pm

Να δώσω και εγω μία σκέψη. Αλλο λειτουργικό όπως πχ τα ίδια win7 αλλά σε 32bit.
Image

kaynd
Posts: 235
Joined: Fri Aug 28, 2009 12:20 pm

Re: "Άκυρα" BSOD σε Phenom X4 965 -GA-MA770T-UD3 - Mushkin V

Post by kaynd » Sat Sep 25, 2010 11:28 pm

Προς το παρόν, επέστρεψα τα εξαρτήματα στο κουτί του ιδιοκτήτη τους και περιμένω να δω ποτέ θα ξαναβγάλουν σφάλμα. Έτσι για το μαμώ το της υπόθεσης αυτή τη φορά έβαλα διαφορετικό sata cable, και έσφιξα τη μητρική στο κουτί με καθαρές βίδες και όχι βαμμένες σε περίπτωση που υπήρχε κάποιο πρόβλημα “ανομοιόμορφης” γείωσης.

Όσο τα είχα εγώ στα χέρια μου χύμα στο τραπέζι (mobo, cpu, ram, vga, psu) δεν έκαναν ούτε κιχ. Το μόνο που διαφέρει είναι ότι εγώ το είχα σε άλλο δίσκο, με άλλο sata cable, και όχι βιδωμένο στο κουτί. Θα δούμε αν μπορούμε να στοχοποιήσουμε τίποτε άλλο ως και κάτι σε software... (ίσως κάποιο bugy tool από αυτά που στηθήκαν αυτόματα από το CD της gigabyte)

Και στη δική μου δοκιμή πάντως 64αρια win 7 χρησιμοποιούσα.
Οτιδήποτε με στα 32bit μου μοιάζει αμαρτία με 4GB ram και πάνω... θεωρητικά στα 32bit βλέπεις οριακά τα 4, αλλά τα 32αρια win βλέπουν ~3,3.
Όπως και να έχει, δε βλέπω κάποια λογική δικαιολογία αυτό το hardware να μη δουλεύει στα 64αρια και ακόμα κι αν ισχύει αυτό, θα είναι ένας ακόμα λόγος για RMA.

Μέχρι τώρα έχουν περάσει πάνω από 24ωρες εντατικής χρήσης χωρίς μπλε οθόνη... Τι να πω... για να δούμε τώρα τι θα γίνει όταν μείνει καμπόσες ώρες κλειστό.


(Ευχαριστώ για τη βοήθεια)

Post Reply